Czosnek niedźwiedzi
(Allium ursinum L.) – gatunek rośliny z podrodziny czosnkowych z rodziny amarylkowatych.
Występuje na całym terenie, głównie jednak w Sudetach, Karpatach, na Pogórzu i na przyległym obszarze (Kotlina Sandomierska i wyżyny), gdzie jest dość pospolity.
Na niżu jest dużo rzadszy. W Polsce objęty ochroną.
Najszybciej zauważymy go nad rzekami i strumieniami, w dobrze naświetlonych miejscach.
Lubi też jasne lasy bukowe, o lekko podmokłej strukturze.
Jadalną częscia rośliny są liście, które od wieków były traktowane jako uniwersalny lek.
Morfologia :
Pokrój
-Roślina osiąga wysokość 20–50 cm. Rośnie kępami, czasami tworzy duże, zwarte łany.
Cebula
-Wąska, długa 2–6 cm, pokryta półprzezroczystą błoną, lub pozostałymi z niej wiązkami włókien. Czasem tworzą się nieliczne boczne cebulki.
Łodyga
-Prosto wzniesiona, pełna, trójkanciasta i bezlistna; wysokość 15–50 cm.
Liście
-Wyłącznie odziomkowe, zazwyczaj dwa, czasem trzy lub jeden. Długoogonkowe, szerokolancetowate do jajowatych, szerokie na 2–5 cm, płaskie, cienkie, o soczystozielonej barwie. Ogonki długie na 0,5–2 cm, skręcone, w wyniku czego morfologicznie dolna, ciemniejsza powierzchnia liści skierowana jest ku górze.
Kwiaty
-Zebrane w płaskokulisty, dość luźny baldach pozorny na szczycie łodygi. Przed rozwinięciem kwiatostan osłonięty jest błoniastą okrywą złożoną z 2–3 podłużnie jajowatych, cienkich, białych listków, które opadają zaraz po przekwitnieniu. Kwiaty białe, osadzone na dwa razy od nich dłuższych szypułkach, o średnicy do 15 mm. Złożone są z 6 do 1 cm długich, odstających, równowąskolancetowatych działek, jednego 3-komorowego słupka i 6 pręcików. Nitki pręcików szydlaste. Pręciki o połowę krótsze od płatków. Owoc Pękająca na 3 części torebka, w której znajduje się 6 nasion.