Książki o survivalu
Przeszukując internet natknąłem się na różne książki o survivalu, i ku mojemu zdziwieniu często trafiałem na brak uznania o książkach w temacie survivalu mimo tego, że często początkujący
się o nie pytali bo warto od czegoś zacząć.
Osobiście uważam, że książki o survivalu są wybitnie dobrym materiałem do nauki bo w większości z nich wszystko jest bardzo prosto i szczegółowo opisane, zazwyczaj wszystko jest ilustrowane rysunkami których trudno nie odczytać.
Postanowiłem więc zaproponować klika ciekawych pozycji.
Poniżej przedstawiam listę tytułów, które moim zdaniem są warte uwagi.
John Wiseman – ”SAS Szkoła przetrwania”
Praktycznie każdy kto interesuje się survivalem na poważnie przynajmniej słyszał o tej książce a przynajmniej powinien. Człowiek który napisał tą książkę jest wręcz ikoną w półświatku survivalu.
John Wiseman był instruktorem w 22 pułku SAS i spisał całą swoją wiedzę w wybitnej książce w 1986 roku która dopiero w 2001 została wydana po polsku. Książka zawiera największy chyba obecnie spis technik survivalowych.
Peter Darman – „Podręcznik survivalu”
Wydana w 1995 roku książka dla zaawansowanych cieszyła się podobno niemałą popularnością w chwili wydania wśród survivalowców, ma militarne klimaty co przekłada się na wiele porad prosto z armii. Obecnie mimo tego, że połowa zawartości książki wydaje się być naciągana i mieć mało wspólnego z rzeczywistością to nadal jednak jest szanowana za bardzo dobre rysunki które były powielane wielokrotnie w przyszłości.
Obecnie nie opłaca się jej kupować jak już to lepiej pożyczyć ale warto ją przeczytać.
Raymond Mears – „Podręcznik sztuki przetrwania”
Wydana w 2002 roku książka nie cieszy się zbytnią popularnością, w zasadzie chyba mało kto o niej słyszał. Pewnie dlatego, że jest ciężka w obyciu i nie łatwo ją dostać. Wadą jest też, że nie zawiera zbyt wiele zdjęć czy rysunków. Pozycja jest ciekawe z tego powodu, że nie jest typową książką o survivalu, techniki jakie tu są zawarte są bardzo klasyczne, nie uświadczycie w niej zacięć militarnych ani żadnych „fajnych” technik, sama przydatna i pożyteczna wiedza o wykorzystaniu bushcraftu.
Jan Stykowski – „Na traperskiej ścieżce”
No i pierwsza polska pozycja. Powszechnie wiadomo, że harcerze musieli znać podstawowe techniki przetrwania więc i powstał dla nich podręcznik. Niemniej przystępność i prostota powodują, że jako uzupełnienie wiedzy albo nawet dla początkujących jest warta uwagi. Dla starszych wyjadaczy może być mało interesująca.
Len Cacutt – „Survival”
Jedna z najbardziej znanych książek z survivalem militarnym w kraju. Długo uważana za kompendium wiedzy na temat militarnych technik przetrwania w lesie. Problemem jest natomiast fakt, że książka wydana została w 1988 roku przez co spora część zawartości jest nieaktualna.
Krzysztof Kwiatkowski – „Survival po polsku”
Kolejna działo Polaka które w tym przypadku głównie skupia się na psychologii człowieka w sytuacjach awaryjnych. Cała książka zawiera w dość chaotyczny sposób stosunkowo niewiele treści na temat samych technik survivalowych ale warto ją przeczytać właśnie ze względu na aspekt radzenia sobie z trudnościami i pracy mózgu w ciężkich chwilach. Dzieło kierowane jest raczej do instruktorów.
Les Stroud – „Przetrwać Wszystko”
Tutaj autor raczej nie jest „poważnym” survivalistą ale wiedzę czerpię od zawodowców.
Mówić krótko jest to poradnik napisany w bardzo przystępny sposób a bogata zawartość zdjęć powoduje, że łatwo się przyswaja te łatwiejsze techniki, zdarzają się kwiatki ale mimo wszystko warto wziąć ja pod uwagę bo książka jest dobrze napisana.
Artykuł będzie aktualizowany o kolejne wpisy …