Jak wiadomo góry zimą są piękne, ale przy tym tak samo groźne.
Dużo z nas jeździ zimą w góry, czy to na narty, ferie, sylwestra lub po prostu pozwiedzać.
Nie zapominajmy przy tym zachować niezbędnych środków bezpieczeństwa aby nasza wyprawa była udana.
W tym artykule postaram się opisać zagrożenia czyhające na nas w górach w tę jakże piękną porę roku.
WIATR
Jak wiadomo w górach często wieje silny wiatr, który powoduje większą niż normalnie wychłodzenie organizmu, które powoduje obniżenie sprawności zarówno fizycznej jak i psychicznej. Skutkiem wychłodzenia może być hipotermia, która w ekstremalnych sytuacjach może spowodować śmierć.
Każdy z nas widział żaglówkę na jeziorze – ją również napędza wiatr, a zjawisko to jest kolejnym zagrożeniem, o którym napisze poniżej.
Wiatr tak jak na żagiel, działa na sylwetkę człowieka, a dodatkowe rzeczy takie jak plecak czy narty jeszcze bardziej potęgują to zjawisko.
Może to skutkować utratą równowagi, a czasami utrudnia oddychanie. Jeśli owe problemy wystąpią należy bardzo uważać na stawiane kroki i nie chodzi blisko urwisk. Jeśli wystąpią problemy z oddychaniem należy zasłonić usta szalikiem lub ręką, ale ważne jest również to aby nie odwracać się do wiatru plecami, ponieważ może spowodować to jeszcze większe problemy z oddychaniem.
ZIMNO
Przebywanie w zimnym górskim otoczeniu, w szczególności przy nasilonym wysiłku fizycznym takim jak wspinaczka, jazda na nartach lub po prostu marsz powoduje osłabienie organizmu i zwiększa szanse na niebezpieczne wychłodzenie organizmu, które może prowadzić do hipotermii. Pierwsze objawy wychłodzenia to apatia, niechęć do kontynuowania marszu i ogólne osłabienie fizyczne. Trzeba pamiętać o tym żeby dobrać odpowiednią bieliznę i odzież wierzchnią aby zminimalizować ryzyko hipotermii..
BURZE
W wysokich partiach gór (szczyty, granie) oznaki, które mogą świadczyć o nadchodzących piorunach to tzw. ciche wyładowanie, które charakteryzuje się cichym brzęczeniem, suchym trzaskiem i stawaniem włosów na głowie (naelektryzowaniem).
Jeśli zaobserwujemy wyżej opisane oznaki należy jak najszybciej oddalić się od tego miejsca i jeśli to możliwe schowaniem się przed burzą. Sam piorun nie jest największym zagrożeniem, iska może przeskoczyć na człowieka np. z drzewa lub skalnej ściany.
Metalowe przedmioty również jest lepiej odłożyć na bok, ponieważ mogą powstać w nich silne prądy.
Najdrobniejsze oznaki opisane wyżej powinny skutkować przerwaniem wędrówki i najlepiej wycofaniem się w bezpieczne miejsce. (np. schronisko). Więcej Informacji na temat burzy i tego jak się można przed nią obronić można przeczytać w tym artykule.
MGŁA
W górach mgła bardzo utrudnia, a czasem nawet uniemożliwia orientacje w terenie.
Niemożliwe staje się określenie własnej pozycji a tym bardziej dalszej drogi.
Na stokach i w kotlinach mgła sprawia że nawoływanie jest bardzo słabo słyszalne.
W przeciwieństwie do kotlin, na terenach płaskich głos rozchodzi się z dużo większą siłą, co powoduje iż wydaje nam się że nawołujący jest dużo bliżej niż jest w rzeczywistości. Na dużych i otwartych terenach w gęstej mgle istnieje duże prawdopodobieństwo że zaczniemy zataczać koła, co może mieć bardzo przykre konsekwencje. Istnieje kilka metod na to aby iść względnie prosto ale najlepiej jest zawrócić i iść z powrotem znanym już szlakiem. Jeśli musimy iść dalej można spróbować iść tyralierą utrzymując kontakt wzrokowy z resztą ekipy.
Jeśli idziemy sami możemy przywiązać do siebie dłuższy kawał liny i co jakiś czas obracać się i sprawdzać czy lina idzie prosto czy skręca w którąś ze stron, jednak dźwigając za sobą ciężką linę możemy się bardzo szybko zmęczyć co jeszcze bardziej utrudni naszą sytuację.
Przymusowy biwak
Ze względu na powyższe czynniki czasami bywa tak że trzeba zrobić nieplanowany biwak, a właśnie zimą jest on najbardziej niebezpieczny.
Aby dowiedzieć się więcej na temat nieplanowanego biwaku w górach przeczytaj artykuł: nie planowany biwak w górach.