DISCOVER THE WORLD

UWAGA KLESZCZE! Wszystko, co warto wiedzieć.


UWAGA KLESZCZE! Wszystko, co warto wiedzieć.

Kleszcze w Polsce.

Ostatnia zima, kolejny raz była łagodna, co sprzyja rozwojowi i aktywności kleszczy. W naszym klimacie kleszcze powracają do życia na przełomie marca i kwietnia, żyją zaś, aż do października. Jednak jeśli temperatury są plusowe i sprzyjają wybudzeniu, zdarzyć się może, że ten okres znacząco się wydłuży. Największą aktywność kleszczy notuje się z kolei w okresie wakacyjnym wtedy więc, warto zwrócić szczególną uwagę na siebie oraz bliskich.

Jeśli zostaniemy ugryzieni przez kleszcza trzeba szczególną uwagę zwrócić na miejsce ugryzienia. Gdy w miejscu ugryzienia zaobserwujemy zaczerwienienie – wędrujący rumień o wielkości kilku centymetrów to niezwłocznie należy udać się do lekarza. Objawy podobne do grypy, występujące kilka dni po ugryzieniu również powinny skłonić nas do udania się do specjalisty.

Wybierając się do lasu, parku, na łąkę lub w każde inne miejsce gdzie są drzewa, krzaki i wysokie trawy musimy pamiętać o potencjalnych zagrożeniach. Na takie spacery najlepiej wybierać się w samo południe. Kleszcze najbardziej aktywne są z samego rana oraz późnym popołudniem.

Po każdej takiej wyprawie musimy pamiętać o prysznicu oraz dokładnym obejrzeniu ciała. Aby doszło do zakażenia kleszcz musi przebywać w naszej skórze ponad 12 godzin. Jeśli zdążymy go usunąć wcześniej, to zminimalizujemy możliwość zachorowania prawie do zera.

kleszcze

Jak zminimalizować ryzyko ugryzienia?

  • Nie wychodźcie na spacer rano i późnym popołudniem
  • Na spacery wybierajcie się w samo południe
  • Pozakrywajcie najbardziej narażone na kleszcze miejsca
  • Używajcie preparatów ochronnych na ciało
  • Omijajcie krzaki, zarośla i wysokie trawy
  • Nie siadajcie bezpośrednio na ziemi
  • Po powrocie weźcie prysznic i obejrzyjcie dokładnie ciało
  • Kleszcz szuka miejsc, gdzie skóra jest cienka a tkanka pod nią miękka np. za uchem, blisko włosów, w pachwinach i pod kolanami
  • Zakładajcie na siebie ubrania z materiałów syntetycznych

Gdzie występują kleszcze?

Najczęściej spotykane miejsca, to tereny wilgotne, trawiaste, lasy, czy łąki. Tereny, na których gęsto występują krzewy i zarośla. Nie jest jednak prawdą, że kleszcze żyją w koronach drzew, i skaczą nam na głowy. Najczęściej żerują na wysokości około 120 centymetrów. W naszym kraju można je spotkać w zasadzie wszędzie gdzie występują wyżej opisane przeze mnie warunki. Coraz częściej jednak, kleszcze można spotkać w miastach, z powodu wzrastającej popularności terenów zielonych w dużych aglomeracjach. Według tegorocznego raportu

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Kleszcze przenoszą bardzo groźne choroby takie jak, borelioza, babeszjoza, bartonelloza, toksoplazmoza, nykoplazmoza oraz kleszczowe zapalenie mózgu. W naszym kraju najczęściej przenoszonymi przez nie chorobami są borelioza, i kleszczowe zapalenie mózgu właśnie. Według najnowszych danych, 30% kleszczy może być nosicielami chorób. Mitem jest więc, że każdy kontakt z kleszczem to od razu zarażenie. Jak sami widzicie, ryzyko zachorowania jest bardzo wysokie. Nie warto więc tego bagatelizować, zwróćcie więc szczególną uwagę na rady podane przeze mnie wyżej.

Jak wyjąć kleszcza?

Jest wiele metod wyciągania kleszczy, jedne lepsze – drugie gorsze, ale zasada jest jedna – wyciągnąć kleszcza w całości.
W aptece można bez problemu kupić specjalną pęsetę do kleszczy. Jeśli takowej nie posiadamy możemy skorzystać ze zwykłej pęsety, która jest w każdym domu.
Pamiętajmy aby przed samym zabiegiem dokładnie odkazić pęsetę.Chwytamy kleszcza jak najbliżej skóry i ciągniemy go do góry.
Ważne jest, aby upewnić się, że wyjęliśmy również jego głowę. Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem miejsce po kleszczu przemywamy środkiem dezynfekującym. Jeśli mieliśmy pecha i głowa kleszcza została w naszym ciele, musimy niezwłocznie udać się na pogotowie. Głowa zostanie wtedy usunięta chirurgicznie.

Czego nie robić!

Niektóre „szkoły” wyciągania kleszcza mówią o tym aby posmarować go masłem, wazeliną czy też innym tłuszczem.
Nie można tego robić! Postępując w taki sposób, narażamy się na to że kleszcz może zwymiotować. Tym samym wpuści do naszego krwiobiegu, wszystko co miał w brzuchu.
Pamiętajmy również, aby nie łapać kleszcza za brzuch tylko niżej przy samej skórze. Złapanie i ściśnięcie za brzuch kleszcza będzie skutkować tym, że wpuścimy płyn z jego brzucha do naszego ciała. Nie można również „wykręcać” kleszcza! Dlaczego? Ponieważ to najłatwiejsza droga do urwania mu głowy a tym samym nieuchronnej wizyty na pogotowiu. Pamiętajmy również o oglądaniu miejsca ugryzienia (nawet do miesiąca) i w razie powikłań opisanych wyżej, udać się do lekarza.

Czy kleszcze atakują zwierzęta?

Tak! Warto więc pomyśleć również o nich, i zabezpieczyć je w odpowiedni sposób, zwłaszcza jeśli są to zwierzęta przebywające na dworze. Dziś dostępnych jest wiele środków zapobiegawczych dla zwierząt. Specjalne obroże, preparaty, czy spraye. Nie jest to duży wydatek, a może oszczędzić nam i naszym pupilom wielu nieprzyjemności. Po powrocie ze spaceru, warto dokładnie obejrzeć naszego zwierzaka, aby usunąć kleszcza zanim wyrządzi mu krzywdę.


TAGI:

borelioza
co zrobić kiedy ugryzie nas kleszcz
epidemia kleszczy
jak postępować przy ugryzieniu przez kleszcza
jak wyjąć kleszcza
Copyright © 2015 - 2024 www.esurvival.pl. All rights reserved. By CrizzStudio