DISCOVER THE WORLD

Roślinność a nasza pozycja


Roślinność a nasza pozycja

Określanie kierunków świata za pomocą roślin

I znów z pomocą przychodzi matka natura.
Określanie kierunków świata za pomocą roślin w cale nie takie trudne.
Rośliny, które nas otaczają chętnie pomogą nam wydostać się z dziczy.

Chyba każdy kiedyś słyszał o wyznaczaniu kierunków za pomocą mchu – ale to nie jedyna metoda.
W tym artykule opisze kilka różnych metod określania kierunków świata, ale z racji faktu że często mogą być mylące wskazane jest połączeniu kilku metod, a następnie skonfrontować ich wyniki.

Mech na drzewach i kamieniach

Określanie kierunków świata za pomocą roślin, Jak określić kierunki świata za pomocą mchu na kamieniachTak jak wspomniałem wcześniej, wielu z nas słyszało kiedyś o tej metodzie, jednak jest dokładność pozostawia duże wątpliwości.
Mech rosnący na kamieniach i drzewach najczęściej rośnie po stronie północnej.
Metoda ta w zasadzie opiera się na tym że mech potrzebuje do życia dużej wilgotności za co za tym idzie najczęściej rośnie w cieniu – czyli po stronie północnej.
Metoda ta często jest myląca, ponieważ w gęstych lasach mech może rosnąć w innych miejscach.

 

 


Samotnie stojące drzewo

Określanie kierunków świata za pomocą roślin, Jak określić kierunki świata za pomocą koron drzwewKażdy z nas w swoim życiu widział wiele drzew, ale czy zastanawialiście się jak one rosną i dla czego z reguły pewne strony drzew są bardziej rozwinięte niż inne?
Otóż jest to kolejna wskazówka.Jak wiadomo drzewa do życia potrzebują słońca,a czym więcej słońca tym drzewo jest bardziej rozwinięte.
Znając ten fakt i wiedząc że najwięcej słońca dociera do nas ze strony południowej można w prosty sposób wywnioskować że drzewa są bardziej rozwinięte właśnie po stronie południowej.

Metoda ta sprawdza się najlepiej w przypadku samotnie stojących drzew, ponieważ w gęstym lesie drzewa wokół tworzą cień, hamując napływ słońca do gałęzi drzew.
Warto jeszcze dodać że w przypadku brzóz kora wypłowiała jest po południowej stronie, dzieje się tak ponieważ światło ma negatywny wpływ na kolor kory brzozowej.

 


Ścięte drzewa

Określanie kierunków świata za pomocą roślin,Jak określić kierunki świata za pomocą ściętego drzewaObecność człowieka widać na każdym kroku, również w lesie.
Przechadzając się po lesie często napotkać można ścięte drzewa – one również mogą nam pomóc w określeniu kierunków świata.
Metoda ta działa właściwie tak samo jak metoda powyżej, biorąc pod uwagę że drzewo lepiej rozwija się po stronie południowej analizując jego słoje możemy wywnioskować gdzie jest południe.
Słoje są o wiele rzadsze po stronie południowej niż po północnej.

 

 


TAGI:

wyznaczanie kierunków świata
wyznaczanie kierunków świata przy pomocy mchu
wyznaczanie swojej pozycji
Copyright © 2015 - 2024 www.esurvival.pl. All rights reserved. By CrizzStudio