Nieplanowany biwak w górach
Przymusowy biwak w górach może być spowodowany wieloma czynnikami, może być to rana lub kontuzja, lub inne czynniki opisane w artykule góry zimą – zagrożenia.
Ciężki teren, pogoda czy kontuzja mogą sprawić że zaskoczy nas noc, a trudność trasy lub zmęczenie nie pozwolą nam kontynuować marszu. W takiej sytuacji zostajemy zmuszeni odbyć nieplanowany biwak.
Na biwak w górach, zarówno zimą jak i latem trzeba wybrać miejsce osłonięte od wiatru. Zimą przy wyborze miejsca na biwak należy pamiętać że miejsca gdzie śnieg jest wywiany są najbardziej narażone na wiatr i trzeba ich unikać. Jeśli nie dysponujemy namiotem, to z kamieni możemy ułożyć murek, który osłoni nas przez wiatrem, a z gałęzi możemy ułożyć prowizoryczny szałas. Ważna kwestią jest również izolacja od ziemi – możemy do tego użyć liści lub gałęzi. W lesie jako szałas mogą nam posłużyć zwisające nisko gałęzie drzewa liściastego lub iglastego, które zimą obsypane śniegiem tworzą wokół pnia idealny szałas.
Zimą można wykopać jamę śnieżną, która pozwoli przeczekać noc chroniąc nas przed wiatrem i niską temperaturą, a co za tym idzie hipotermią. Należy pamiętać że wykopanie takiej jamy jest męczące i przy dużych mrozach lub silnym wietrze może okazać się nieopłacalna.
Zima jest najniebezpieczniejszą porą roku na nocowanie górach – szczególne niezaplanowane.
Ale w innych porach roku również musimy uważać na hipotermie oraz inne zagrożenia w dziczy.
Budując szałas lub rozstawiając namiot niezależnie od pory roku musimy stronić od miejsc, w których wieje silny wiatr. Jeśli rozstawiamy namiot lub budujemy szałas w pobliżu drzew warto jest przyjrzeć się konarom oraz samym pniom i jeśli stwierdzimy że pień lub korona są spróchniałe lepiej założyć obóz gdzie indziej, ponieważ spadające, złamane drzewo lub konar może nas zranić.